JAK PRZYGOTOWAĆ AUTO DO ZIMY

1. zimówki

Przede wszystkim opony – „zimówki” nie są obowiązkowe z punktu widzenia przepisów ruchu drogowego, ale żaden szanujący się kierowca nie pozwoli sobie na ich brak w swoim aucie. Sprawdź ich stan i wysokość bieżnika, jeżeli jest niższy niż 4 – 4,5mm wymień oponę na nową. Wiele opon ma specjalne kontrolki w bieżniku które pozwolą Ci sprawdzić jej zimową przydatność.

2. Płyny eksploatacyjne

Płyny eksploatacyjne – głównie zimowy spryskiwacz, unikniesz jego zamarznięcia, więc ciągle masz możliwość oczyszczenia szyby. Warto też sprawdzić temperaturę zamarzania płynu chłodzącego – tę prostą czynność wykonasz w większości warsztatów samochodowych.

3. TANKUJ DO PEŁNA

W razie kiedy utkniesz w zimowym zatorze drogowym, możesz go spokojnie przeczekać i w aucie przy pracującym silniku będzie ciepło. Dodatkowo w baku przy dużych różnicach temperatur nie będzie się wytrącała woda znajdująca się w powietrzu i tym samym mniejsze ryzyko że dostanie się do silnika – spowoduje to jego uszkodzenie.

4. GADŻETY 

W zimie Twój samochód musisz wyposażyć w dodatkowe akcesoria:

– miotełka do śniegu,

 – skrobaczka do szyb,

 – mata na przednią szybę,

 – odmrażacz do zamków,

 – kable rozruchowe, w przypadku wyładowania akumlatora,

 – linka holownicza – łatwiej wyciągnąć auto z zaspy po „zimowych przygodach”,

 – saperka – składana łopata do odkopania Twojego auta,

 – latarka – przydaje się bez względu na porę roku.

5. NIEZBĘDNIK 🙂

Wybierając się w długą drogę zimą warto zabrać termos z gorącą herbatą, koc oraz ładowarkę do telefonu (ech te dzisiejsze baterie…) żeby móc zostać w kontakcie i wezwać pomoc.